【 354 wpis w cyklu…

【 354 wpis w cyklu #zlotaeravhs 】

Dziś przypominam epidemiologiczny dramat sensacyjny rozgrywający się w pociągu, z polskim motywem i gwiazdorską obsadą – m.in. Sophia Loren, Ava Gardner, Burt Lancaster, Martin Sheen, O.J. Simpson.

” Skrzyżowanie Kassandra ” aka „Most Kassandry” aka „Przejazd Cassandra”
( The Cassandra Crossing, 1976 )

W pociągu jadącym z Genewy do Sztokholmu, Jennifer (Sophia Loren) spotyka swojego byłego męża, znanego i szanowanego lekarza. Gdy do pociągu wsiada udający pasażera terrorysta zarażony groźną, tajemniczą chorobą, wirus wkrótce przenosi się na większość pasażerów, którzy w szybkim czasie umierają.
Europejskiej Siły Szybkiego Reagowania pod dowództwem Płk. Mackenzie (Burt Lancaster) na skutek sugestii amerykańskiego wywiadu podejmują decyzję, aby po zaspawaniu drzwi, wysłać skażony pociąg do jedynego miejsca w całej Europie które się do tego nadaje – do komunistycznej Polski, aby tam w jednym z opuszczonych polskich miasteczek, jego pasażerowie mogli zostać poddani kwarantannie.
Jednak na drodze do Polski stoi most zwany „Przeprawą Kassandry”, nie używany od kilkudziesięciu lat i będący w bardzo złym stanie technicznym. Pasażerowie obawiaja się, że most może nie wytrzymać wagi pociągu i runąć.

Film długi, ponad 2-godzinny, co trochę wpływa na szybkość akcji, tzn. zdarzają się dłużyzny, ale z drugiej strony to dramat/thriller połączony z wątkiem politycznym i medycznym, więc nie można oczekiwać nieustannej akcji. Film ma jakby dwa style, pierwsza połowa spokojna, bardziej „śledcza”, druga bardziej z akcją, w końcu obraz reżyseruje twórca „Rambo”, a scenariusz stworzył autor jednego z „Bondów”.

Chyba w dzisiejszej, pandemicznej rzeczywistości film inaczej się odbiera niż choćby 2 lata temu, nie mówiąc o początku lat 90-tych, gdy Silesia Film wypuścił go na kasetach video.

Moi znajomi z Filmwebu w większości ocenili go na 6 i 7/10, ale trafiły się i oceny 2, 3.
Ja z pamięci daję 6/10.

Zwiastun. Strona Filmweb.
Film dostępny on-line – 1080p, lektor, na cda.

Ciekawostka – most pokazany w filmie jako leżący w Polsce, naprawdę znajduje się we Francji.
Tu można zobaczyć jego współczesny wygląd.

✔✔✔✔✔✔✔
Będąc w temacie pociągów, od razu polecę też dwa kultowe, stare, ale mocne horrory które jakiś czas temu opisywałem, również rozgrywające się w pociągach…

Pierwszy to ” Pociąg tortur ” – brutalne, „brudne” i krwawe włoskie kino z nurtu „Rape and Revenge”.

Drugi film, to horror z wątkiem nadprzyrodzonym, o „czymś” co grasuje i morduje w pociągu.
” Pociąg grozy „.

.

➡ Poprzedni wpis – włoski horror
➟ ” Człowiek – Szczur / The Rat Man ”

✔ Wszystkie dawniejsze (i kolejne) wpisy znajdziecie pod moim tagiem ➛ #zlotaeravhs.
Zapraszam do obserwowania/czarnolistowania…

#bronbiologiczna #wirus #epidemia #zlotaeravhs #terroryzm #pociagi #filmnawieczor #ogladajzwykopem #thriller #dramat #gimbynieznajo #nostalgia #wykopplus30club #film #filmyonline #kinocebulowe