【 Wpis nr 341 】 Dziś, w…

【 Wpis nr 341 】

Dziś, w ostatnim dniu roku 2020 w cyklu # zlotaeravhs
przybliżę zapewne większości nieznany, a przynajmniej zapomniany film, którego VHS-owy tytuł idealnie pasuje aby zamknąć tegoroczne wpisy 😉

„Los Angeles 2020″ aka ” Strefa zbrodni ”
(„New Crime City”, 1994)

Film to niskobudżetowa produkcja , pewnie kręcona wprost na kasety video, a fabuła jest głównie kopią „Ucieczki z Nowego Jorku”, dawnego „Mad Max’a” oraz… „Nikity”.

Zarys fabuły.

„W roku 2020 władze odizolowują cześć Los Angeles, czyniąc z tej strefy największe więzienie na świecie. Gdy okazuje się, że przywódca jednego z tamtejszy gangów wszedł w posiadanie zabójczego wirusa, do strefy wysłany zostaje skazaniec, były policjant Anthony Ricks. Wraz ze spotkaną przypadkiem Darlą próbują odzyskać wirus, nim ta „Strefa zbrodni” zostanie unicestwiona…”

Rozbudowany opis.

„Jest rok 2020. Potężne trzęsienie ziemi zniszczyło kilka lat wcześniej Los Angeles. Walki o zdobycie żywności i wody doprowadziły miasto na skraj chaosu. By uratować LA wydzielono w nim sektor anarchii otaczając go drutami pod napięciem. Oficjalnie zwany południowo wschodnią strefą internowania, powszechnie znany był jako „Strefa zbrodni.”
Niesłusznie skazany na karę śmierci policjant Tony Ricks za sprawą komendanta Winorskiego przeżywa wykonaną egzekucję, jego śmierć jest jedynie symulowana. Przed ocalonym zostaje postawione ultimatum.
Musi wykonać misję w „Strefie śmierci” – przechwycić lub zniszczyć próbki niebezpiecznego wirusa, który jest w rękach przywódcy największego z tamtejszych gangów – Żelazogłowego (Ironhead), który grozi zainfekowaniem całego Los Angeles, o ile jego władze nie otworzą bram Strefy.
Jeśli Tony nie przyjąłby misji zostałby skutecznie „zabity po raz drugi”. Były policjant nie ma wyjścia i zgadza się, choć niechętnie bo nie ufa Winorskiemu. Razem z więźniami zostaje wydalony do strefy śmierci, gdzie nowi nie są przyjmowani zbyt gościnnie.
Uciekając z miejsca zadymy poznaje Darlę, byłą dziewczynę Prąda (szefa innego z gangów) dobrze znającą strefę. Dziewczyna zachęcona tym że później będzie mogła się stąd wyrwać zostaje jego przewodnikiem.
Razem ruszają do siedziby Żelazogłowego.
Mają tylko 48 godzin, później w „Strefę zbrodni” trafi pocisk z głowicą atomową.

Jak widać, jest tu schemat „Ucieczki z NJ”, szansa jak z „Nikity” plus gangi i pościgi pojazdami w stylu dawnego „Mad Maxa”.
Czasem trafią się też nielegalne walki rodem z filmów „kickboxing-owych”.
Lata później w tym klimacie powstała „13 dzielnica” wymyślona przez Luca Bessona.

Film jest raczej dość średni, ale w porównaniu do wielu ówczesnych kasetowych produkcji w takim klimacie sf/akcja/postapo był ciut lepszy.
Niemniej z tego co pamiętam, to mógłbym mu dać tak ± 4,5/10.

Do tego sama fabuła, zamieszki, załamanie porządku publicznego, jakiś wirus w LA – kiedyś totalne SF, a dzisiaj?
Coś na krawędzi naszej dzisiejszej realności…

Przypominam film jako ciekawostkę, tym bardziej że jedyna dostępna kopia z lektorem (na YouTube) ma tylko 240p.
Więc do oglądnięcia tylko dla prawdziwych fanów – twardzieli 😉

Lepszy jest oryginalny (zwiastun) po polsku z naszego VHS.
Strona Filmweb.

Skoro dziś Sylwester, to nie ma opcji by nie przypomnieć o kultowym, cyberpunkowym thrillerze rozgrywającym się w ostatnich godzinach Sylwestra roku 1999…
Mój wpis ➟ ” Dziwne dni „.
Film do dziś bardzo dobry i wart obejrzenia…

Poprzedni wpis – film z Clintem Eastwoodem.
„Wzgórze Złamanych Serc”.

✔ Wszystkie dawniejsze (i kolejne) wpisy znajdziecie pod moim tagiem ➛ #zlotaeravhs.
Zapraszam…
Opcja z samym widokiem filmowych okładek – tagzlotaeravhsokladki.

#postapo #losangeles #wirus #zlotaeravhs

pokaż spoiler #postapokalipsa #scifi #sf #sciencefiction #gimbynieznajo #film #nostalgia #filmy #wykopplus30club #usa #fantastyka #vhs #wypozyczalnia #madmax #kinoklasyb #filmyonline #filmowyjanusz #kinocebulowe