【 Wpis nr 347 】 Dziś w…

【 Wpis nr 347 】

Dziś w cyklu # zlotaeravhs będzie film, który jeśli by był kręcony dla kin, byłby niskobudżetowy, ale że został nakręcony dla telewizji można go uznać za wysokobudżetowy 😉
I znów przypominam coś z rzadkiego gatunku — to kostiumowy kryminał historyczny rozgrywający się w starożytnym Rzymie.

” Wiek zdrady ” (Age of Treason, 1993)

Jest 69 rok n.e.
W starożytnym Rzymie panuje cesarz Wespazjan. Bohaterem filmu jest Falco (Bryan Brown) – rzymski utracjusz, ciągle popadający w długi.
Gdy wierzyciele zaczynają dobijać się do jego drzwi, Falco niechętnie przyjmuję ofertę pracy od Heleny, córki Senatora i żony dowódcy cesarskich wojsk. Ma odnaleźć jej zaginionego brata – Cato.
W tym samym czasie dostaje informację że gdzieś zawieruszył się jego siostrzeniec.
Teraz pierwszy w historii prywatny detektyw musi odszukać dwóch chłopców.
Zadanie wydaję się być utrudnione przez obecność Justusa (Matthias Hues), wielkiego niewolnika, którego Falco dostał od kogoś jako zwrot długu w naturze.
Justus – niezwyciężony, sławny gladiator wzbudza sensacje na ulicach Rzymu. Początkowa niechęć obu mężczyzn ustępuje w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa.
Ich współpraca szybko doprowadza do poznania tragicznego losu Cato – ale to dopiero początek odkryć, bo wkrótce wpadają na trop spisku wśród rzymskich elit.
Falco wie, że czeka go albo nagroda od Cezara, albo trafi na arenę jako przekąska dla lwów…

Film oczywiście trochę lekko traktuje fakty historyczne, ale sama fabuła jest spójna, logiczna i nawet zaskakująca. Opowieść jest również przeplatana inteligentnym humorem.

Na plus wypada także sam Falco, człowiek który wydaje się znać wszystkich właściwych ludzi w Rzymie, i który za łapówkę potrafi zdobyć każdą informację.
Wyznaje jedną zasadę, którą się kieruje : nie ufaj ludziom, którzy nie przyjmują oferowanej łapówki. Ponadto w filmie ciągle na drodze Falco pojawia się ogromna głowa Nerona, która jest przez lud wleczona po mieście – to wprowadza trochę surrealistyczny wymiar humoru.

Produkcja ciekawa, bardzo dobrze zagrał Bryan Brown, również Matthias Hues jest interesujący, po raz pierwszy ma pozytywną rolę, z dość dużą ilością dialogów, a jego bohater wbrew pozorom jest osobą inteligentną.

Matthias Hues (zwany „Szwagrem z Bytomia”, gdzie ma rodzinę) zawsze był moim ulubionym czarnym charakterem (a w tej roli wystąpił w niemal wszystkich swoich filmach), ale i tu fajnie wypadł, całkiem odmiennie.

Szkoda, że film jest dostępny on-line tylko jako vhs-rip z nagrania z polskiej TV. Mimo że kopia ma 720p, to obraz źródłowy jest słaby. Nikt nie zgrał go chociaż z kasety ITI :/ [ ➤ CDA ]

Jeszcze gorzej jest ze zwiastunem – w „całych internetach” jest tylko jedno jedyne nagranie – paradoksalnie w języku polskim, z jakiegoś naszego wypożyczalnianego VHS-a.
Obraz jest nieostry, ale za to lektor wyraźny, i z tej minuty reklamy można zorientować się jak wygląda film. [ Zwiastun – Dailymotion ]

Znalazłem też gdzieś 37 sekundowy fragment filmu w niezłej jakości , który właśnie wrzuciłem na [Vimeo] .

Zobacz, jeśli:
– Uwielbiasz Matthiasa Huesa
– Interesują Cię intrygi, spiski i oryginalna historia
– Wierzysz, że w starożytnym Rzymie mógł działać prywatny detektyw

Odpuść sobie, jeśli:
– Spodziewasz się wielkich bitew, wielu walk gladiatorów, albo chociaż porządnej orgii
– Nie akceptujesz niewolnictwa
– Film kostiumowy ma być tylko i wyłącznie o piratach pochodzących z Karaibów

➡ Wczorajszy wpis – Steven Seagal w filmie
” Naznaczony śmiercią ”

✔ Wszystkie dawniejsze (i kolejne) wpisy znajdziecie pod moim tagiem ➛ #zlotaeravhs.
Zapraszam do obserwowania/czarnolistowania…

#rzym #historia #starozytnosc #zlotaeravhs #filmnawieczor #ogladajzwykopem #gimbynieznajo #nostalgia #wykopplus30club #film #filmy #kinocebulowe #starozytnyrzym