【 Wpis nr 351 】 Dziś w…

【 Wpis nr 351 】

Dziś w cyklu #** zlotaeravhs** będzie film z jej końca, sławna i kultowa klasyka Petera Weir’a…

” Truman Show ” (1998)

Truman Burbank (Jim Carrey) jest agentem ubezpieczeniowym po trzydziestce, który u boku ukochanej żony Meryl wiedzie spokojne i szczęśliwe życie w nadmorskiej miejscowości Seahaven. Mężczyzna od dzieciństwa ma wrażenie, że jest śledzony. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest bohaterem nadawanego 24 godziny na dobę reality show, a jego egzystencja jest w pełni wyreżyserowana przez twórcę programu – Christofa (Ed Harris).

Film chyba dziś nawet bardziej aktualny, właściwie nawet teoretycznie możliwy, (nie biorąc pod uwagę możliwości technicznych, a sieciowo-społeczne). Tyle lat od premiery, a nadal bardzo dobrze się go ogląda – nawet znając treść przyciąga uwagę…

Pamiętam, jak zaraz po przejściu z kin na kasety video film był bardzo często przypisywany do fantastyki, oczywiście jako głównie komediodramat, ale jednak z dodatkiem sf.
A teraz można by go podpiąć nawet pod hipotetyczny para-dokument 😛

Kto nie widział, obowiązkowo trzeba to zaniedbanie nadrobić !
A kto widział, ale dawno, to również polecam odświeżenie.

Film dostępny on-line na [clipwatching, 720p, lektor].
Zwiastun. Strona Filmweb.

Z ciekawostek technicznych: razem z kasetą video dystrybutor (ITI) wydał film na płycie (dwóch) VCD. Dopiero później wyszło DVD.
VCD było takim symbolicznym przejściem ze świata analogowego do cyfrowego, trochę jak u bohatera, który ze swojego sielskiego miasteczka trafił do świata cyfrowo-virtualego.
Wtedy chyba nikt tak by tego nie kojarzył, ale dziś – po latach tak to trochę wygląda 😉

➡ Wczorajszy wpis – horror „Strażnik” aka „Opiekunka”

✔ Wszystkie dawniejsze (i kolejne) wpisy znajdziecie pod moim tagiem ➛ #zlotaeravhs.
Zapraszam do obserwowania/czarnolistowania…

#komediodramat #kultowy #polecam #zlotaeravhs #filmnawieczor #ogladajzwykopem #gruparatowaniapoziomu #gimbynieznajo #nostalgia #wykopplus30club #film #filmy #filmowyjanusz