#ciekawscycom Cast Away –…

#ciekawscycom

Cast Away – historyczny, autentyczny przypadek z okolic Australii

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych ról Toma Hanksa był Chuck Noland, główny bohater dzieła Roberta Zemeckisa pt. “Cast Away – poza światem” z 2000 roku. Poruszająca historia próbującego przetrwać na bezludnej wyspie mężczyzny zapisała się w pamięci milionów widzów na całym świecie. Niewielu jednak zna autentyczną historię załogi statku Grafton, którą spotkał podobny los.

Grafton był 56-tonowym szkunerem wypływającym z Sydney w latach 60. XIX wieku, rozbitym 3 stycznia 1864 roku w północnej odnodze Carnley Harbour na Auckland Island, jednej z nowozelandzkich wysp subantarktycznych, położonej prawie 480 kilometrów na południe od Wyspy Południowej. Jego załoga czekała rok, aby jakiś statek przybył im na ratunek.

Sześć miesięcy później trzech mężczyzn zdecydowało się wyruszyć łodzią i udało im się pokonać odległość 450 kilometrów na wyspę Stewart, 30 kilometrów na południe od Wyspy Południowej Nowej Zelandii. Zostali zabrani do Nowej Zelandii i sfinansowali misję ratunkową, aby uratować swoich pozostałych towarzyszy. Załoga spędziła w sumie 18 miesięcy na subarktycznej wyspie i pomimo niełatwych warunków wszyscy przeżyli.

WIĘCEJ: http://ciekawscy.com/cast-away-historyczny-autentyczny-przypadek-z-okolic-australii/

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, proszę o polubienie fanpage’a i odwiedzanie strony z linku powyżej. Z góry dzięki!

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #geografia #castaway #film #australia #gruparatowaniapoziomu