Dziś prezentuję film o…

Dziś prezentuję film o alternatywnej historii Europy, o świecie gdzie III Rzesza wygrała II Wojnę Światową.
Produkcja stacji HBO z 1994 r., z Rutgerem Hauerem w roli głównej.
„Fatherland” (ekranizacja powieści Roberta Harrisa „Vaterland”).

Cały fabuła filmu osnuta jest na tym co by było gdyby…
Jest rok 1964.
Niemcy praktycznie wygrali II wojnę światową. Podbili większość Europy, znaczną część Afryki oraz prawię całą Rosję, która jeszcze stawia resztki oporu.
Ze Stanami Zjednoczonymi są w stanie wojny, ale bardziej zimnej, niż prawdziwej. Hitler potrzebuje pokoju z USA, aby ostatecznie rozprawić się z rosyjskimi partyzantami. Pragnie więc zrobić na nich i ich prezydencie Josephie Kennedym (ojcu JFK) dobre wrażenie.
Okazją będą uroczyste obchody 75. urodzin Führera Adolfa Hitlera, na które przybędzie Prezydenta USA. Właśnie wtedy dochodzi do serii morderstw o podłożu politycznym.
Sprawę prowadzi policjant z SS, Xavier March (Rutger Hauer), który wraz z amerykańską dziennikarką (Miranda Richardson) natrafia na ślad afery, w której tuszowano niemieckie zbrodnie w czasie II Wojny Światowej. Wieść o ludobójstwie na pewno nie spodobała by się Amerykanom.
To mogłoby doprowadzić do zniszczenia potęgi Rzeszy.
Ciekawostki związane z filmem.
⇨ Kwatera Główna SS mieści się w budynku, który należał do Radia Wolna Europa.
⇨ Postać architekta Alberta Speera jest autentyczna, zaś widoczne projekty jego autorstwa to rzeczywiste dokumenty.

Ciekawy zwiastun.

Strona Filmweb.

Cały film z lektorem (kliknij – 1080p, CDA).

W komentarzu kadr z „dziadkiem” Hitlerem…

Poprzednie filmy (i nadchodzące) które przypominam w cyklu „Zapomniane lub mało znane filmy ze Złotej Ery VHS” znajdziecie pod tagiem ⇨ #zlotaeravhs 😉

#politicalfiction #historiaalternatywna #filmnawieczor #gruparatowaniapoziomu

pokaż spoiler #filmy #film #vhs #gimbynieznajo #ogladajzwykopem #fantastyka #lata90 #90s #iiirzesza #niemcy #europa #hitler #iiwojnaswiatowa #hbo #nostalgia #thriller i trochę #historia oraz może kogoś film zainteresuje z #teoriespiskowe