Film dokumentalny w reż….

Film dokumentalny w reż. Krzysztofa Gradowskiego z 1970 r. w którym Czesław Śliwa vel Jacek Silberstein opowiada o swojej przestępczej karierze. Na własne życzenie został ucharakteryzowany do filmu na ortodoksyjnego Żyda – wystąpił w czarnej peruce i długiej sztucznej brodzie. W czasie więziennego pobytu oddawał się pisaniu wierszy wychwalających ustrój komunistyczny i przywódców państwa. Napisał ich kilkaset, prawdopodobnie w ten sposób chciał się przypodobać władzy, aby mógł wyjść wcześniej na wolność.
Zmarł w więzieniu, w niewyjaśnionych okolicznościach. Prawdopodobnie chcąc wymóc na władzach więziennych przeniesienie do jednostki o lepszych warunkach połknął jakiś metalowy przedmiot, śmierć nastąpiła w wyniku powikłań. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, jego grób zlikwidowano na początku lat dziewięćdziesiątych.
Ta historia fałszywego konsula była inspiracją do scenariusza filmu „Konsul” (1989) z Piotrem Fronczewskim w roli głównej w reżyserii Mirosława Borka. #film

Ten gościu jest jak diabeł z „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa – przyszedł na ziemię, żeby obnażyć ludzką chciwość, pychę i głupotę.

#przestepczosc #kryminalistyka #historia #prl #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu i trochę #tacohemingway ( ͡° ͜ʖ ͡°) 18:17 #dokument