Zaczynam drugi cykl…

Zaczynam drugi cykl prezentacji filmów znanych z kaset video, tym razem będą to „Wielkie filmy ze Złotej Ery VHS” 😉
(Wszystko co dotąd pokazałem, znajdziecie pod tagiem→ #zlotaeravhs, będą także kolejne tytuły z obu cykli.)

Dziś już jeden taki hit przypomniałem, widowiskowy cyberpunkowy film „Johnny Mnemonic” 😉

Tym razem też będzie coś z kręgu #cyberpunk, thriller SF wg. scenariusza Jamesa Camerona…

„Dziwne dni”.

To bardzo niedoceniany, oryginalny obraz. Świetny, psychodeliczny klimat, wciągająca fabuła, futuryzm i znakomity scenariusz . Duże osiągnięcie reżyserskie Kathryn Bigelow.
Do dziś jest tu bardzo dobra oprawa wizualna i muzyczna.
Wyraziste, świetnie zagrane postacie – czuć chemię.

Akcja filmu rozgrywa się podczas dwóch ostatnich nocy ubiegłego tysiąclecia w Los Angeles. Rząd amerykański wynajduję nową technologię, przy pomocy której można wiernie skopiować na taśmę wrażenia zapisane w korze mózgowej człowieka. Możliwy jest potem odczyt zapisanych wrażeń dzięki specjalnemu urządzeniu, zaś osoba 'czytająca’ ma wrażenie, jakby w nich uczestniczyła. Odbywa się to przy pomocy wszystkich pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku… Niestety nowa technologia wydostaje się na czarny rynek – dilerzy handlują taśmami erotycznymi, klipami śmierci i zapisami przestępstw, a wszystko na użytek spragnionych wrażeń, uzależnionych od nowego 'narkotyku’ ludzi.
Były policjant Lenny (Ralph Fiennes), a obecnie handlarz klipami nagranymi w nowej technologii, otrzymuje zapis z zarejestrowanym zabójstwem jednego z najbardziej wpływowych czarnoskórych raperów w USA.
A wszystko to w czasie, kiedy w „Mieście Aniołów” postrach sieją murzyńskie gangi, na ulicach panuje chaos i przemoc, a ludzie czekają na rozpoczęcie nowego millennium. Zabójcy za wszelką cenę starają się odzyskać klip.
Aby przeżyć zawiera sojusz z policjantką (Angela Bassett).

Polski zwiastun z oryginalnego VHS-a.

Strona Filmweb.

Cały film do obejrzenia on-line, z polskimi napisami lub lektorem (CDA).

#filmnawieczor # #gimbynieznajo #sciencefiction #lata90

pokaż spoiler #nostalgia #vhs #ogladajzwykopem #kino #sf #filmy #film #wykopplus30club #gruparatowaniapoziomu #90s #fantastyka #thriller #video #kasety #scifi #kinematografia