„Zapomniane lub mało…

„Zapomniane lub mało znane filmy ze Złotej Ery VHS” .

Dziś film lotniczo-wojenny (całkiem realny, choć i do sf należący), wyprodukowany przez HBO, z dobrą obsadą (Rebecca De Mornay, Powers Boothe, James Earl Jones).

„O pierwszym brzasku” aka „Śmierć przychodzi o świcie”. (1991)

Z terenu Turcji zostaje wystrzelona nielegalnie rakieta z głowicą atomową, który niszczy miasto Donieck w ZSRR. Radzieckie systemy bezpieczeństwa reagują automatycznie przeprowadzając nuklearny atak odwetowy na Stany Zjednoczone i państwa NATO. Amerykanie odpowiadają również atomowym kontratakiem. Nuklearna wymiana ciosów doprowadza do chaosu, i w każdej chwili może przerodzić się w III Wojnę Światową.
Władzę w USA przejmuje Sekretarz Obrony , gdyż Prezydent uważany jest za zmarłego. Nowy przywódca USA zamierza za wszelką cenę unicestwić ZSRR za pomocą rakiet z głowicami jądrowymi które wciąż są na pokładach łodzi podwodnych oraz bomb atomowych przenoszonych przez strategiczne bombowce dalekiego zasięgu.
Problem w tym że Sowieci również wciąż dysponują podobnym arsenałem i konfrontacja na pełną skalę obu mocarstw może doprowadzić do zagłady życia na planecie.

Film oprócz działań polityków i wojskowych, koncentruje się głównie na załodze bombowca B-52 – pilotach Kapitan Moreau (De Mornay) i Cassidy’m (Boothe) i od tego czy wypełnią wydane im rozkazy.
Odcięci od łączności, lecący tylko z eskortą dwóch myśliwców F-16, mają zbombardować najważniejszy cel – obiekty w których przebywają rządzący Związkiem Radzieckim.
Ich śmierć pogrzebie jakiekolwiek możliwości zawarcia zawieszenia broni, i powstrzymania wybuchu wojny atomowej na pełną skalę.

Zwiastun.

Strona Filmweb.

Film on-line z lektorem (niestety tylko tv-rip w 640p) Nikt nie wrzucił wersji z polskiej reedycji DVD…

Niemniej film na tyle ciekawy, trzymajcy w napięciu, nadal dobrze wyglądający, że warto i tak go obejrzeć…
Aktualny zwłaszcza obecnie, gdy przecież nowa „zimna wojna” jest na krawędzi przerodzenia się w konflikt militarny, nawet z użyciem broni jądrowej.

⇨ #zlotaeravhs, pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej „przypominane” przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią…

A ich okładki „hurtowo” można obejrzeć w zakładce z grafikami…
→ https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#wojnaatomowa #samoloty #lotnictwo #fantastyka #iiiwojnaswiatowa #ogladajzwykopem #filmnawieczor #gimbynieznajo

pokaż spoiler #mysliwce #bombowce #zimnawojna
#ogladajzwykopem #starealedobre #akcja #b52 #sciencefiction #sf #scifi #nostalgia #wykopplus30club #film #zsrr #filmy #lata90 #90s #retro #polecam #kino #kinofilia #vhs #kinematografia #kinomaniak #filmyonline #potwor #akcja #video #wojenny #filmnadzis #kinoklasyb #thriller #wypozyczalnia #dobre #bombaatomowa #samolot #atom
Zanim nadjedzie nowy #topgun